سفری به درون سیاه‌چاله‌ها پس از سقوط

جمعه 4 مرداد 1398 09:35 ق.ظ

زمانی که ستاره بزرگی به داخل خود فروکش می‌کند و می‌میرد یک «نواختر» رخ می‌دهد و سیاه‌چاله‌ای را به وجود می‌آورد. نواختر انفجار ستاره‌ای است که در آن بخشی از ماده ستاره به فضا پرتاب می‌شود.

سفری به درون سیاه‌چاله‌ها پس از سقوط

سیاه‌چاله‌ها پدیده‌های نجومی هستند که شاید از نظر برخی‌ها هیولا‌های کیهانی وحشتناک به حساب بیایند، اما این پدیده وحشتناک توجه بسیاری از دانشمندان را به خود جلب کرده است به طوری که آن‌ها با تلاش و سختی‌های فراوان توانستند اطلاعاتی هرچند محدود را در این زمینه کسب کنند، علومی که خداوند در ۱۴ قرن پیش در قرآن کریم به آن اشاره کرده است.

تئوری‌های زیادی درباره سرگذشت آنچه که درون سیاه‌چاله‌ها می‌افتد، وجود دارد البته فیزیکدانان هنوز پاسخ قطعی برای این پدیده عجیب ندارند.

سفری به درون سیاه‌چاله‌ها پس از سقوط

براساس گزارش «اسکای آنتلسکوپ»، اگرشما روزی درون یک سیاه‌چاله سقوط کنید زنده نخواهید ماند، زیرا پس از ورود به سیاه‌چاله وارد نقطه بدون بازگشتی به نام «افق رویداد» می‌شوید. این مکان جایی است که گرانش بسیار زیادی دارد، به طوری که حتی نور نیز نمی‌تواند از آن عبور کند و اگر شما قصد فرار از سیاه چاله را دارید باید سرعتی فراتر از نور داشته باشید.

در ابتدا بدن شما شروع به کشیده شدن و درازتر شدن می‌کند مانند ماده لزجی که از تیوپ خمیردندان بیرون می‌آید و این ادامه دارد تا زمانی که از درون شکسته و از هم پاشیده و تبدیل به جریانی از ذره زیراتمی شوید؛ در نهایت آنچه که از شما باقی می‌ماند به سمت «تکینگی» می‌رود.

تکینگی مکانی در سیاه‌چاله است که تمام مواد را خرد می‌کند، برخی دانشمندان معتقدند که این نقطه از چگالی نامحدودی در مرکز سیاه‌چاله برخوردار است، یعنی تمام جرم سیاه‌چاله در یک نقطه بدون حجم جمع شده باشد. البته این‌ها تنها نظریه‌هایی است که تاکنون ارائه شده و در حال حاضر جواب قطعی برای آن وجود ندارد.

منبع: فارس


در حال حاضر سیاه‌چاله‌ها اسرار‌آمیزترین پدیده در جهان هستی هستند. تصور می‌شود این پدیده بر اثر فروپاشی هسته ستاره‌ها ایجاد می‌شود.

براساس گزارش «ساینس آلرت»، سیاه‌چاله‌ها بسیار متراکم هستند و هیچ چیزی حتی نور نیز نمی‌تواند از افق رویداد (بخش خارجی سیاه‌چاله) آن‌ها عبور کند؛، اما آیا سیاه‌چاله‌ها تنها چاله‌های فضایی هستند؟

متخصصان فیزیک نجومی از سال ۱۹۷۰ بر روی چاله دیگری از فضا به نام «سفیدچاله‌ها» تحقیق کردند. این چاله نقطه مقابل سیاه‌چاله‌ها است. همانطور که می‌دانید سیاه چاله‌ها به دلیل داشتن قدرت گرانشی بالا همه چیز را به درون خود می‌بلعند، اما سفید چاله پدیده‌ای است که هیچ چیزی نمی‌تواند وارد آن شود و تنها موادی با فشار از آن خارج می‌شود.

گفتنی است؛ سفیدچاله‌ها به طور باورنکردنی روشن و فوق‌العاده پرانرژی هستند.وجود سفیدچاله، راه‌حلی ممکن از نظر قانون نسبیت عام است. طبق این قانون، مادامی که یک سیاه‌چاله در نقطه‌ای از جهان وجود دارد، یک سفیدچاله نیز همواره باید در همان حوالی حضور داشته باشد. سفیدچاله‌ها از نظر زمانی برعکس سیاهچاله‌ها هستند.

طبق این گزارش، سفید چاله‌ها بسیاری را به ذوق آورده‌اند و محققان به تحقیق در مورد این پدیده ادامه خواهند داد. برای مثال وجود سیاه چاله‌ها در ابتدا تنها در حد یک نظریه بود که اثبات آن نیز بسیار سخت به نظر می‌رسید، اما ادامه‌ی تحقیقات در مورد آن‌ها به اثبات وجودشان منتهی شد. در حال حاضر هیچ مدرک محکمی برای وجود این چاله‌ها در فضا وجود ندارد، اما ممکن است در فضای وسیع اطراف ما جایی برای سفید چاله‌ها نیز باشد.

منبع:فارس


مدیر سایت

کهکشان ، فضا ، سیارات ، سفینه های فضایی ، کرات و علم نجوم


آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات